Zapiski

Ucz się od prezydenta.

Brak czasu, wszystko jest pilne i ciągle wpadają nowe rzeczy.unnamed-1

Jeśli też tak masz, popatrz w oczy panu ze zdjęcia i zrób listę rzeczy, które są ważne dla Ciebie, ale muszą poczekać, bo zawsze jest coś pilniejszego.

Odwlekanie działań ważnych, ale nie aż tak pilnych, sprawia, że często kręcimy się w kółko, sabotując realizację swoich własnych celów.

Poznajesz pana na zdjęciu? Stworzył narzędzie, które pozwala ogarnąć chaos bieżących spraw. Kliknij i wykorzystaj je dzisiaj. Dzisiaj, ponieważ to jest ważne. Mimo, iż może nie być pilne. Przydałaby Ci się pomoc? Daj mi znać.


 

Halo! Tu ziemia! Jest pięknie.

Nasze przekonania, opinie, pragnienia często przypominają naręcza balonów: przyjemne i…odwracające uwagę od rzeczywistość. Mogą sprawić, że płyniemy oddalając się od ziemi. Zauważam to zjawisko zarówno wśród mikroprzedsiębiorców jak i w zespołach biznesowych.

Żeby było jasne: lubię balony. To moja strefa komfortu. Dobrze mi tu. I jednocześnie lubię poczucie, że stoję na ziemi. Często wymaga to wypuszczenia balona, po to żeby wolną ręką dotknąć ziemi. Ugruntować się.

balony

UGRUNTUJ SWÓJ ZESPÓŁ
„Poczucie, że to my tworzymy rzeczywistość” –  to dzieje się, kiedy dajesz swojemu zespołowi szansę na wspólne doświadczenia, które budują atmosferę zaufania. To się nie dzieje podczas jednego spotkania. Całą, jednostronicową historię fantastycznego zespołu znajdziesz tutaj (pdf)

UGRUNTUJ SWÓJ BIZNES
Kiedy masz swój biznes, ważne są marzenia. Motywują. Dają napęd. I ważne jest, żeby trzymać te balony mocno stojąc na ziemi. Kiedy Twoja koleżanka deklaruje, że będzie teraz robić szkolenia dla kobiet, a Twój znajomy chce zarabiać na robieniu lampek podeślij im ten link.

ĆWICZENIE
Ćwicz umiejętność odróżniania faktów od opinii. Poświęć czas, żeby nauczyć tego innych – ułatwi to nam wszystkim życie 🙂 Fakty to to, co zarejestrowałaby kamera. Konkretne zdarzenie. „Nie dostałam raportu od Marka” – to jest fakt. „Marek nie wysłał mi raportu” – to nie musi być fakt. Niby mała rzecz, a robi dużą różnicę. „Marek jest nieodpowiedzialny” – to czysta opinia. Balonik.

A Tobie jakie balony utrudniają zarabianie? Jakie balony odrywają Twój zespół od ziemi?


Dzisiaj pościeliłam! A Ty?

„Osoby, które regularnie ścielą łóżko mają większe szanse na sukces finansowy”. „Zwyczaj wspólnego siadania do rodzinnej kolacji jest lepszym prognostykiem sukcesu dzieci w szkole niż ich IQ”. „Koncentracja zespołu na wyrobieniu kluczowego nawyku przekłada się na wyniki całej firmy”.

O co chodzi z tymi nawykami?

Około 40% działań, które podejmujemy każdego dnia ma charakter zautomatyzowany. Jest nawykiem. Nie wymaga naszej uwagi, dzięki czemu możemy poświęcić ją na coś innego.

Kiedy uczyłam się jeździć autem, jednoczesna zmiana biegów, spojrzenie w lusterka i skręcenie kierownicy wydawało się ogromnym wyzwaniem. Kiedy jazda autem stała się nawykiem, czynności związane z jego prowadzeniem zautomatyzowały się, dzięki czemu mogę dodatkowo zmienić stację w radio, podać chrupki dzieciom, prowadzić konwersację z klientem i podziwiać jesienne liście za oknem. Nie stało się to jednak z dnia na dzień.

19136743089_2b953f0758_k
Świadome kształtowanie nawyków jest jak fitness dla naszej siły woli. Potrzebujemy ruszyć mięsień, który do tej pory był niezbyt często używany. To bywa bolesne (zakwasy) i wymaga czasu.

Pamiętasz początki uczenia się nowego języka? To niemal fizyczne uczucie dyskomfortu, kiedy nie można było znaleźć właściwego słowa? I satysfakcję, kiedy jednak się udało i rozmówca zrozumiał Twoje słowa? Udało Ci się rozruszać mięsień, który do tej pory był nieużywany, trochę to trwało, trzeba było przezwyciężać trudności, zobaczyć małe sukcesy i mówienie w obcym języku weszło Ci w nawyk!

W ten właśnie sposób, podczas naszych treningów, pomagamy wyrobić w zespole nowe nawyki. Nasze treningi to cykle spotkań, ponieważ do wytworzenia nowego nawyku potrzebny jest czas.

Podczas treningów pracujemy nad muskulaturą, ćwicząc mięśnie odpowiedzialne m.in. za przedsiębiorczość, samoświadomość czy empatię. Motywujemy, pomagamy przezwyciężać trudności i świętujemy. Rezultaty? Przykłady z dwóch treningów:

1. Zwiększenie sprzedaży, kiedy zespół wyrobił sobie nawyk dzielenia się doświadczeniami. Dzięki zwiększeniu zaufania i otwartości, łatwiej było skorzystać z rozwiązań stosowanych u jednego klienta na potrzeby innego projektu, który przyniósł dodatkowy przychód.

2. Zwiększenie efektywności, dzięki wyrobieniu  nawyku punktualności. Zwracanie uwagi na punktualność, pociągnęło za sobą większą dbałość o organizację czasu pracy, co z kolei przełożyło się na skrócenie czasu spędzanego z biurze i większą satysfakcję z równowagi życiowej.

A Ty jaki nawyk pragniesz wyrobić w swoim zespole?


„Bieżączka” znasz taką przypadłość?

Odkryłam, że zarówno mikroprzedsiębiorca jak i prezes dużej firmy, okresowo cierpią na przypadłość zwaną potocznie bieżączką. Objawy: przytłoczenie sprawami bieżącymi, blokada myślenia długoterminowego, wysoki poziom napięcia, zanik poczucia humoru i okopanie się w swoich schematach myślowych.

Zła wiadomość: przedłużająca się bieżączka jest szkodliwa dla zdrowia i bardzo niebezpieczna dla Twojego biznesu.
Dobra wiadomość: tą przypadłość się leczy i można jej skutecznie zapobiegać. W trzech krokach.

fot. Umberto Salvagnin

KROK 1
Pamiętaj dokąd idziesz. Nawet jeśli chwilowo nie idziesz, bo żonglujesz 24 sprawami na raz. Potrzebujesz widzieć swój cel, żeby zachować poczucie, że to Ty sterujesz swoim życiem. Pomoże Ci w tym prezent, który znajdziesz tutaj (pdf).

KROK 2
„Sprawy do załatwienia” osaczają Cię, domagają się Twojej uwagi, kradną energię. Poddawaj je prostemu testowi: 1. Jakie konkretnie działanie należy podjąć? (jeśli w ogóle), 2. Jaki ma być jego rezultat? „Sprawa do załatwienia” to np. posprzątać szafę z papierami. Robimy z niej działanie: przejrzeć pół górnej szuflady, zarchiwizować 4 dokumenty i 4 wyrzucić. Czujesz różnicę?

KROK 3 (do wykonania często przed krokiem 1 i 2)
Ucz się przechodzić od rozproszenia do pełnej obecności. Twoja efektywność działania, zdolność tworzenia i umiejętność rozwiązywania problemów jest wprost proporcjonalna do Twojej umiejętności relaksacji. Pamiętasz filmy z mistrzami karate? Doskonalili technikę walki, umiejętność koncentracji i rozluźnienia. Swoją naukę zacznij powoli od koncentracji na 3 oddechach. Potem możesz zaszaleć i przejść do jednominutowej praktyki:

Dodatkowo profilaktycznie lub leczniczo polecam treningi  dla zapracowanych zespołów. Mam też coś dla osób, które wśród spraw do załatwienia mają „znaleźć pomysł na własny biznes” 🙂